Mozilla tarafından geliştirilen Firefox günümüzün en çok kullanılan arama motoru seçenekleri arasında yer alıyor. Google Chrome ile rekabet içerisinde olmasıyla birlikte, ayrıcalıklı seçeneklere olanak tanıyor olmasıyla oldukça iddialı bir konumda bulunuyor. Diğer arama motorlarından ayrılan özelliklerinin her birinde beklentilere yanıt veren detayları içeriyor olması Firefox’u önemli kılıyor.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/firefox-nuovo-logo-74151757.jpg

Firefox kullanıcılarının en çok talep ettikleri durumların başında, arama motoru seçimi geliyor. Varsayılan arama motoru için Google’dan farklı seçeneklerin yer alıyor olması, istenilen sonuçlara ulaşamama gibi durumları da beraberinde getiriyor. Özellikle Türkiye’deki kullanıcıların yüksek yüzdeli kısmı Google’ı arama motoru olarak tercih etmekte. Bu nedenle Bing, Yandex, Wikipedia, Yahoo ve DuckDuckGo arama motoru seçenekleri Firefox’ta genellikle tercih edilmiyor.

Firefox’taki Google haricinde diğer alternatif seçenekleri kaldırmak için pratik şekilde işlem yapılabilmesi mümkün. Arama motoru seçenekleri içerisinde sadece bir tercihin kullanılabilir durumda olması nedeniyle, tercihe göre diğer seçeneklerinin tamamı kaldırılabilir.

Firefox’ta Google Haricindeki Arama Motorları Nasıl Kaldırılır?

Aşağıda yer alan işlem adımlarını takip etmenizle birlikte Firefox’ta Google haricinde bulunan tüm arama motorlarını kaldırabilirsiniz.

1-Sağ üst köşede yer alan menüden “Seçenekler” kısmına gidin

2-Arama sekmesine geçin

3-Ekranı aşağıya indirin

4-Listelenen arama motorları içerisinde kullanmak istemediklerinizin yanında bulunan “tik” işaretini kaldırın

Pratik şekilde adımları gerçekleştirmenizin ardından arama motorlarını isteğinize göre kolaylıkla şekillendirebilmeniz mümkün olur. Firefox üzerinde standart olarak gelen arama motoru seçeneklerinin kaldırılması sayesinde beklenen sonuçların alınabilmesi kolaylıkla mümkün olur.

Firefox Arama Motorlarını Kaldırmak Sorun Yaşatır mı?

Kullanılmak istenen arama motoru haricinde diğer seçeneklerin kaldırılması hiçbir şekilde sorun yaşanmasına sebebiyet vermez. Aramadaki en iyi seçeneklerin bulunmasına yönelik olarak mevcut olan arama motorunun tercihiyle beraber en iyi sonuçlar elde edilir. Standart seçeneğin bırakılması durumunda Google haricinde farklı platformlar üzerinden aramanın gerçekleştirildiği görülür. Genel itibariyle aranan sonuçlar için karmaşıklık yaşanmasına sebep olan bu durum, Firefox’tan bağımsızdır. Arama motoru tercihlerinin doğru şekilde ayarlanması durumunda sadece Google aramalarına izin vermek sağlanır. Pratik şekilde kaldırma işleminin gerçekleştirilebilir durumda olmasının farkını her açıdan görebilme avantajı mevcuttur.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2018/11/ciobulletin-mozilla-tool-for-cybersecurity-15181418.jpg

Firefox Arama Ayarları için Ekstra İşlem Yapılmalı mı?

Firefox’ta istenmeyen arama motorlarının kaldırılmasından farklı ekstra işlemlerin yapılmasına gerek olmaz. Arama ayarlarının her açıdan sahip olduğu önem ön planda tutularak tercihlere göre Firefox ayarları şekillendirilebilir. Yapılacak olan her aramada kısa süre içerisinde sonuçların alınabilmesine olanak sağlayan tarayıcının, en iyi çalışma standartlarına sahip olmasına yönelik özel kullanıcı ayarlarına izin veriyor olması başarılı sonuçları beraberinde getirir.

Arama motoru ayarlamasının yapılmasının ardından her arama, tercih edilen arama motoru üzerinden gerçekleştirilir. Kullanıcılar, Google haricinde farklı seçenekleri de standart seçenekleri haline getirebilirler. Bing, Yandex, Wikipedia, Yahoo ve DuckDuckGo üzerinden aramaların gerçekleştirilebilmesi mümkündür. Yukarıda yer alan adımların takip edilerek istenen şekilde ayarlamalar gerçekleştirilir.

Firefox'ta Arama Motorları Nasıl Kaldırılır?
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...