Girişimci, yatırımcı ve yazılımcı olan Elon Musk'ın yeni bir yolculuk planı var. Newyork’tan Şangay’a 39 dk’da gitmek artık mümkün olacak.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2017/10/elon-musk-tan-yeni-yolculuk-plani-1-67136767.jpg

Einstein'in "En önemli şey, soru sormayı bırakmamaktır. Merak duygusunun bir sebebi var." sözü ile hareket eden Elon Musk 21. Yüzyılın en çok konuşulan insanlarından biri. Fikirleri çok fantastik olan bu insanı diğer zeki insanlardan ayıran özelliği ise yaşadığımız hayatın bir simülasyon olduğunu düşünmesi.

İnsanlar basınçlı tüplerin yolcu taşıması fikrine henüz yeni alışmışken, Elon Musk dünya üzerinde roket ile yolculuk fikrini sosyal medya üzerinden paylaştı.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2017/10/elon-musk-tan-yeni-yolculuk-plani-2-67720805.jpg

BFR adı verilen roket ile dünya üzerindeki birçok noktaya 30 dakikanın altında bir sürede ulaşmak mümkün olacak. Bu proje Elon Musk’ın 2002 yılında kurduğu SpaceX’in bir sonucu. SpaceX uzay yolculuğu ve roket tecrübelerinden hareketle bu sefer dünya içerisinde daha hızlı bir yolculuk yapabilme fikrini gerçekleştirmek istiyor.

Peki roket ile ulaşım güvenli mi, ekonomik olabilir mi? Roket ile ulaşım şu an için pek güvenli değil fakat seyehat için şehir yakınlarında kurulacak olan yüzen fırlatma ve iniş merkezleri olası bir kaza da hasarı minimuma indirecek.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2017/10/elon-musk-tan-yeni-yolculuk-plani-3-9926380.jpg

SpaceX'in Falcon 9 serisi roketleri şimdiye kadar 41 uçuş gerçekleştirdi ve bu uçuşların 39 tanesi başarılı ama olay yolcu taşımacılığı olduğunda %95 başarı oranı yeterli olmuyor. Bu riski minimuma indirmek için SpaceX’te 4000’in üzerinde insan çalışıyor.

Mars'a turistik gezi için gidecek yolcuların gönderilme maliyeti kişi başı 62 milyon dolar. Bir seferde 100 yolcu taşıması planlanan BFR adı verilen roket için ise Musk'ın iddiası, bilet fiyatının standart ekonomi sınıfı bir uçak bileti fiyatında olacağı. Bunu defalarca kullanılabilecek roketler sayesinde sağlayacağını belirtiyor.

https://www.teknodurak.org/uploads/images/2017/10/elon-musk-tan-yeni-yolculuk-plani-4-85788637.jpg

Yeniden kullanılabilirik üzerine çok fazla yatırım yapılsa da ekonomi sınıfı uçak bileti fiyatından rokete binmek için uzun süre bekleyeceğizimizi düşünüyorum. Elon Musk çalışmayı seven bir insan. Bakalım bir sonra ki projesinde bizi nasıl şaşırtacak.

Elon Musk'tan Yeni Yolculuk Planı
4.25 TOPLAM 4 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...