Son zamanlarda AMD, Ryzen işlemcileriyle çok fazla gündeme geliyor. AMD'nin Ryzen ile birlikte getirdiği yenilikler, güçlü performans ve çok daha fazlası rekabeti kızıştırmış durumda. Bu gelişmelere kayıtsız kalmayan Intel, 9. nesil işlemcileriyle bizi şaşırtacağa benziyor.

Intel tek çekirdek performansında hala üstün olsada, AMD Ryzen 2 ile bu mesafeyi epey kapattı. Bu bağlamda Intel'in yeni nesil işlemci ailesi Ryzen ailesi gibi yüksek çekirdekli işlemciler sunacak gibi görünüyor. Örnek teşkil etmesi adına merakla beklenen Intel 9. nesil işlemcilerin yıldızı Core i9-9900K'nın özelliklerine şöyle bir bakalım.

Intel'in yüksek çekirdekli işlemciler sunacağını söylemiştik ya bu işlemci; 8 çekirdek, 16 izlekli daha önceleri Intel'in en güçllü silahı olan 8700K modeli; 6 çekirdek, 12 izlekliydi. Yani Intel bu savaşa çekirdek sayısını arttırarak devam ediyor diyebiliriz. Bir diğer önemli gelişmeyse artan frekans değerleri, Core i9-9900K tek çekirdek frekansı otomatik olarak 5GHz'e çıkabilecek. Tüm çekirdeklerin otomatik olarak çıkabileceği maksimum hız ise 4.7 GHz olarak belirtilmekte. Tabii bu otomatik olarak çıkabileceği hızlar manuel olarak farklı sonuçlar elde etmek mümkün.

95 Watt TDP değerine sahip olan işlemcide 40 PCIe hattı bulunmakta. Bu bağlamda çoklu ekran kartı olan kurumlar ya da farklı donanım konfigürasyonları için beklentiyi karşılar düzeyde. Overclock (hız aşırtma) tutkunlarını sevindirecek diğer bir yenilik, STIM (lehimli termal yüzey) materyaline geçilecek olması. AMD'nin kullandığı bu tasarıma Intel'de geçiş yapıyor bu bağlamda daha iyi olan iletkenlik sayesinde daha iyi ısı iletimi sağlanmış olacak. Bu işlemciyle beraber entegre olarak USB 3.1 Gen 2 desteğinin de geleceğini belirtelim. Core i9-9900K ailesinin lansman tarihi 1 Ekim 2018 olarak belirtildi ancak pazara ne zaman geleceği tam olarak belli değil.

Intel 9. Nesil İşlemciler Geliyor: Performans Canavarı Core i9-9900K
5 TOPLAM 1 OY
ÖNE ÇIKANLAR
    YORUMLAR (0)
    Yorum Yaz...